На інавгурацію новообраного Президента України Володимира Зеленського вже запрошено кількох міжнародних лідерів, які вітали його з перемогою на виборах. На захід точно прибудуть представники Канади та США. Урочиста церемонія пройде 20 травня та розпочнеться о 10:00.
Раніше радник обраного президента Володимира Зеленського та водночас колишній міністр фінансів країни Олександр Данилюк зазначав, що неформальні запрошення на інавгурацію вони вже зробили.
"Дуже багато лідерів вітали президента Володимира Зеленського з успіхом на виборах, і було певні запрошення вже зроблено. Далі вже стоїть організаційне питання", – зауважив він.
Хто вітав Зеленського з перемогою на виборах президента:
– президент США Дональд Трамп;
– канцлер НімеччиниАнгела Меркель;
– канцлер Австрії Себастіан Курц;
– голова Європейської Ради Дональд Туск;
– президент Польщі Анджей Дуда;
– генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг;
– президент Франції Еммануель Макрон;
– прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо;
– президент Білорусі Олександр Лукашенко;
– президент Молдови Ігор Додон;
– президент Литви Даля Грібаускайте;
– прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей;
– президент Азербайджану Ільхам Алієв;
– прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу;
– прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте;
– президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоганта інші.
Ймовірно, саме когось з цих лідерів і запросив Зеленський на свою інавгурацію в Україну.
Згодом спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер повідомив, що на інавгурацію Зеленського точно прибуде американська делегаціянайвищого рівня. Наразі узгоджують її остаточний склад та дату приїзду. Сам Волкер планує ще до того часу особисто зустрітися з новообраним президентом, аби обговорити конфлікт в Донбасі і кроки, які можна було б зробити, щоб повернути спокій і мир на цю землю.
Вже є відомим, що з боку американської сторони на інавгурації може бути присутнім віце-президент СШАМайк Пенс.Його приїзд до України, зокрема, анонсував очільник МЗС України Павло Клімкін. За словами міністра, Пенс відвідає інавгурацію Зеленського, якщо йому це дозволить зробити графік. Також Клімкін зазначив, що слід очікувати на приїзд і інших високопосадовців із США.
Зі своїм представником на інавгурації вже визначились у НАТО. Представлятиме організацію на церемонії помічник генерального секретаря Альянсу, посол Алехандро Алваргонсалес,передає інформаційна агенція "Інтерфакс-Україна".
На інавгурації президента Зеленського НАТО буде представлено помічником генерального секретаря Відділу з політичних питань і політики безпеки, послом Алехандро Альваргонзалесом. Перебуваючи в Києві, посол Альваргонзалес також візьме участь у прийомі, присвяченому 70-річчю НАТО,
– розповіли в організації.
Також вже стало відомо про те, хто приїде на інавгурацію Зеленського від ЄС. Так, представляти Європейський Союз на церемонії будевіце-президент Європейської Комісії Марош Шефчович.
Коли відбудеться інавгурація Зеленського?Уранці 16 травня Верховна Рада нарешті затвердила дату інавгурації Володимира Зеленського. Відповідно до рішення нардепів, яке підтримали 315 осіб, захід пройде 20 травня. Прес-служба Зеленського уже почала акредитувати журналістів на подію. За їхніми словами, інавгурація Володимира Зеленського розпочнеться о 10:00.
Якою є процедура інавгурації Президента України?Відповідно до Конституції, обраний президент мусить скласти присягу народові України на урочистому засіданні Верховної Ради, що проводять у сесійній залі українського парламенту. У день урочистого засідання Верховна Рада України не розглядає інших питань. Приведення Президента України до присяги здійснює Голова Конституційного Суду.
Урочисте засідання з нагоди вступу на посаду Президента України відкриває голова ВР, далі лунає державний гімн України. Опісля спікер повідомляє про присутніх на урочистому засіданні осіб і надає слово очільнику ЦВК для оголошення результатів президентських виборів.
Наступне, голова КС повідомляє про виконання новообраним Президентом України усіх Конституційних вимог щодо несумісності з посадою Президента України, відсутності інших обставин, що унеможливлюють складання ним присяги. Після цього запрошує до трибуни новообраного Президента України та вручає йому текст присяги українському народові, зміст якої визначено Конституцією.
Новообраний президент, поклавши праву руку на Конституцію України і, за бажанням, на Пересопницьке Євангеліє проголошує присягу українському народові, підписує її та передає підписаний текст голові Конституційного суду. Останній, зі свого боку, оголошує, що новообраний Президент України склав присягу українському народові відповідно до статті 104 Конституції України та вступив на посаду Президента України.
У підсумку голова Конституційного суду України передає Голові Верховної Ради України текст присяги українському народові, підписаний Президентом України. Голова ЦВК вручає новообраному Президентові України посвідчення Президента України, а голова Конституційного суду – офіційні символи влади Президента України (прапор (штандарт) Президента України, Знак Президента України, Гербова печатка Президента України, Булава Президента України).
На завершення, новий президент проголошує звернення до українського народу — інавгураційну промову із трибуни Верховної Ради, після чого займає місце у сесійній залі парламенту біля прапора Президента України. Голова Верховної Ради України закриває урочисте засідання, присвячене вступу на посаду новообраного Президента України. Лунає Державний гімн України.
Що відомо про Володимира Зеленського: відео
Що Зеленський планує робити після інавгурації?Серед перших ініціатив– законопроекти про зняття недоторканності з президента, народних депутатів, суддів, про імпічмент президента та відкликання нардепа. Окрім того, він пропонує проводити вибори до парламенту та місцевих рад за відкритими списками, а за "кнопкодавство" та прогули засідань – позбавляти мандатів.
Переможець президентських перегонів ще раніше заявляв: він іде у президенти України лише на один термін, що триватиме 5 років. За цей час він обіцяє подати перший законопроект "Про народовладдя", який повинен формувати головні завдання для влади, зокрема через референдуми. Зеленський також пропонує провести референдум щодо вступу України до НАТО, а зарплату для українських військових зробити на "рівні натівських стандартів".
ІНАВГУРАЦІЯ ВОЛОДИМиРА ЗЕЛЕНСЬКОГО: хроніка ОСТАННІХ подій